fbpx

Co to jest aspartam?

Wiesz na pewno, że to SZTUCZNY SŁODZIK. Pod względem chemicznym to po prostu ester metylowy dipeptydu fenyloalaniny i kwasu asparaginowego. 

Dla osób chory na FENYLOKETONURIĘ zakazany całkowicie. 

Jest UWAGA aż 180 razy słodszy od cukru.

Nie ma prawie w ogóle kalorii. Można nim słodzić dosłownie wszystko, ale nie zaleca się nie używać do ciast.

Potencjonalne działanie kancerogenne, sprawdzano przez lata, ale nie ma żadnych dowodów, żeby miał związek z powstawaniem nowotworów. 

Skąd się wzieła nasza miłość do słodzików?

Słodziki, takie jak aspartam czy acesulfam są po prostu zamiennikiem cukru, ale są też wielokrotnie od niego słodsze. Osoba, planująca schudnąć powinna zredukować liczbę przyjmowanych kalorii. Niestety łyżka cukru dostarcza aż 20 kalorii, a tabletka słodzika 0 kalorii, stąd wybór jest prosty. Uzyskasz słodki smak, nie wznosząc dodatkowego wkładu energetycznego dla Twojego organizmu. 

Warto jednak sprawdzić właściwości stosowanego słodzika, aby wybrać najlepszy dla siebie. Polecam sprawdzić też negatywny wpływ tego wybranego. 

pod_jakimi_nazwami_kryje_się_cukier_audreybbb

Jak słodziki wpływają na odchudzanie?

Kaloryka takiego słodzika jest bliska zeru, dlatego często stosują je osoby chcące pozbyć się kilogramów. 

Wiele produktów na rynku zawiera słodziki m.in. produkty typu light. Dlatego osoby odchudzające się mogą nadal spożywać słodkie rzeczy, nie dostarczając dodatkowych kalorii. 

ALE UWAGAprodukty light! Mają obniżoną zawartość kalorii, poprzez obniżenie procentu tłuszczu, ale jednocześnie mają znacznie więcej węglowodanów.

Zbadano jednak powiązanie między aspartamem,  a tyciem. 

  1. Sztucznie wyprodukowane substancje słodzące są powodem zwiększenia wagi.
  2. Osoby otyłe spożywają znacznie więcej produktów sztucznie słodzonych,  z pragnieniem schudnięcia. 

Czy aspartam ma wpływ na apatyt?

Na pewno słyszałaś, że spożycie słodzika uaktywnia trzustkę i powoduje wyrzut insuliny. Wzrost poziomu insuliny pobudza zwiększone wydzielania glukozy, co prowadzi do hipoglikemii, a to może wywołać niepohamowane uczucie głodu. 

Ale czy tak jest naprawdę?

Okazuje się, że nie do końca. Wykazano, że słodki smak aspartamu NIE doprowadza do wyrzutu insuliny przez trzustkę, ani do hipoglikemii, dlatego jest bezpieczny dla cukrzyków i osób z insulinoopornością. 

Aczkolwiek aspartam aktywuje obszar nagrody w mózgu, dzięki słodkiemu smakowi, a to sprawia, że mamy większy apetyt i chcemy jeść więcej. 

To węglowodany są odpowiedzialne za wzrost poziomu glukozy we krwi i uruchomienia procesów w trzustce!

Czy warto unikać aspartamu przy odchudzaniu?

Należy zdać sobie sprawę z tego, ile tak naprawdę tego słodzika spożywasz. Czy robisz sobie kawę i dodajesz pastylkę,  po pastylce, aż nagle orientujesz się, że dodałaś 15? 

Czy po prostu jesz jako dodatek w napojach typu coca cola zero czy słodyczach?

Jeśli zdarza Ci się pragnienie na słodkie zaspokajać słodkimi napojami zero,  albo spożywasz słodycze słodzone aspartamem, wówczas FAKT apetyt po ich spożyciu może wzrosnąć. Będąc na diecie może pojawić się problem w postaci niepohamowanej ochoty sięgnięcia po niezdrowe jedzenie, czy po prostu zjedzenia większej porcji, albo nie wytrzymania do następnego posiłku.

Udowodniono, że aspartam jest bezpieczny oraz dawki, w których go spożywasz, nie powodują wpływu na Twoje zdrowie.

aspartam_po_posiłku_audreybbb

Pozwalając sobie na produkty go zawierające, po zjedzonym posiłku, nie spowoduje to ani wahań masy ciała,  ani zwiększonego apetytu.

WAŻNE!

Należy pamiętać. jednak, że ze względów zdrowotnych i dbania o własne ciało, warto OGRANICZYĆ sztuczne słodziki do MINIMUM! Najlepszym rozwiązaniem byłoby stopniowe zrezygnowanie z nich całkowicie, przyzwyczajając się do niesłodzenia większości produktów. 

Podobał Ci się ten wpis? Możesz go udostępnić, aby przeczytali inni.

 

Dołącz do FacebookaInstagramaPaintresta, aby być na bieżąco z nowościami

sprzęt na siłowni, sztangielka, hantel