fbpx

Czy kofeina pomaga w odchudzaniu?

Kofeina – to substancja psychoaktywna zawarta m.in w kawie. Na pewno ją znasz. Substancja ta pobudza różne elementy naszego ciała oraz wpływa na metabolizm.  

Czy pijąc małą czarną możesz przyspieszyć zrzucanie zbędnych kilogramów, czy to kolejny mit dietetyczny?

kawa_w_kubku_audreybbb

Jak to jest z tą kofeiną?

Kofeina to alkaloid, pozyskiwany z ziaren kawy, ale też syntetyzowany w laboratorium.

Jest składnikiem słodkich, gazowanych napojów energetyzujących, ale też np. coli, pepsi. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy do bardziej wytężonej pracy, redukuje zmęczenie, senność i dodaje energii. 

W zależności od osoby, działanie psychoaktywne jest inne oraz zależy od umiarkowanej dawki kofeiny. 

Kofeina uzależnia. Udowodniono też, że podnosi ciśnienie tętnicze, ale tylko do pewnego stopnia. 

Dawka, przy jakiej możesz przedawkować kofeinę jest zależna od organizmu i całkowicie różna. Może nawet wynosić jedną filiżankę. Występują przy tym takie objawy jak: mdłości, biegunki, przyspieszona akcja serca, dolegliwości żołądkowe, nadmierne pobudzenie. 

Natomiast po odstawieniu może się odczuwać kolejne dolegliwości bóle głowy czy zmęczenie. 

Regularne spożywanie wpływa na lekkie pobudzanie układu nerwowego.  Natomiast pod względem metabolicznym ma działanie diuretyczne, przyspiesza pracę nerek i zwiększa produkcję moczu. 

Dodatkowo pobudza wydzielanie soku żołądkowego i przyspiesza motorykę jelit. 

pozytywny_wpływ_kawy_audreybbb

Jak kofeina wpływa na metabolizm?

Wiele innych substancji wykazuje działanie pobudzające tj. teobromina (herbata), teofilina (kakaowiec i herbata) czy kwas chlorogenowy (kakaowiec, suszone śliwki). Najbardziej intensywne działanie ma jednak kofeina

Jak działa kofeina?

Kofeina blokuje działanie adenozyny, czyli neuroprzekaźnika odpowiadającego za transport energii. Dodatkowo spowalnia ośrodkowy układ nerwowy i wycisza go. Działa na zasadzie utrzymania wysokiego poziomu aktywności, pomimo zmęczenia i mniejszej wydajności.

Jak kofeina wpływa na spalanie tłuszczu?

Dietetycy często zalecają picie czarnej kawy przed posiłkiem, albo w trakcie przerw między posiłkami, aby stłumić uczucie głodu. Niektórzy twierdzą, że kawa pobudza proces spalania tkanki tłuszczowej, dając energię do działania. Zwiększa poziom adrenaliny we krwi.Hormon adrenalina jest uwalniany wtedy, gdy organizm potrzebuje zmobilizować wszystkie mechanizmy do produkcji dużej ilości energii, aby dostarczyć ją do mięśni i mózgu. Energia może być dostarczona w postaci tłuszczu zapasowego, wtedy do komórki tłuszczowej dociera sygnał, aby uwolnić kwasy tłuszczowe do krwi i otwiera się dostęp do dużej ilości wysokiej jakości paliwa. 

Uwalnianie kwasów tłuszczowych nie jest jednak procesem SPALANIA,  dlatego picie kawy MUSI być połączone z DEFICYTEM ENERGETYCZNYM, aby wykorzystać tłuszcz jako energię. 

PAMIĘTAJ!

Kofeina może wspierać proces odchudzania polegający na dostarczaniu MNIEJ KALORII, co możesz uzyskać przez dietę redukcyjną i aktywność fizyczną. 

Kofeina zawarta jest też w wielu suplementach wspomagających odchudzanie,  dlatego należy uważać, spożywając ją z różnych źródeł jednocześnie. 

rodzaje_kaw_audreybbb
kawa_z_mlekiem_audreybbb

Jaki wpływam ma picie kawy na metabolizm?

PPM to podstawowa przemiana materii, czyli ilość energii jaką potrzebuje organizm na przeprowadzenie podstawowych procesów życiowych ( więcej TU), bez dodatkowej aktywności. Im większe jest CPM, czyli całkowita przemiana materii, tym więcej możesz jeść, nie tyjąc, bo masz tym szybszy metabolizm CZYLI WIĘKSZE ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE!

Według badań wykazano związek między piciem kawy, a zwiększonym tempem metabolizmu w granicach 3-10%.  Jest to dość mało w stosunku do całkowitej ilości kalorii spożytych w ciągu dnia. Spowodowane jest wzrostem poziomu spalania tłuszczu oraz zmniejsza się w miarę wzrostu otyłości. 

Okazuje się, że osoby pijące kawę, mają przyspieszone spalanie tłuszczu o około 29%, natomiast osoby otyłe zaledwie o 10%

Mała czarna -filiżanka kawy

Tak przedstawia się zawartość kofeiny w filiżance ( przyjęto 150 ml – jako filiżanka) w zależności od rodzaju kawy i sposobu jej przyrządzenia. 

ile_kofeiny_jest_w_kawie_audreybbb

Czy kawa pomoże zrzucać kilogramy?

Łatwo wywnioskować, że kawa wykazuje pozytywny wpływ na metabolizm, dodatkowo może zamaskować występujące uczucie głodu. Najbardziej efektywnie działa u osób młodych, które utrzymują deficyt kaloryczny. 

Osoba utrzymująca niewłaściwe nawyki, nie uprawiająca aktywności fizycznej nie skorzysta z pozytywnego wpływu kofeiny. Szczególnie pijąc kawę z cukrem, dużą ilością mleka i bitą śmietaną. 

Kawa utrzymuję energię na wysokim poziomie, w pewnym sensie przyspiesza metabolizm i pomaga szybciej osiągnąć swój cel w postaci mniejszej ilości kilogramów. Dodatkowo hamuje apetyt, ale nie zadziała korzystnie –  odchudzająco, jeśli nie zastosujesz diety redukcyjnej i aktywności fizycznej. 

Podobał Ci się ten wpis? Możesz go udostępnić, aby przeczytali inni.

Dołącz do FacebookaInstagramaPaintresta, aby być na bieżąco z nowościami

 

sprzęt na siłowni, sztangielka, hantel